HARMANDALI KÖYÜ
SİTEDE GÖRDÜĞÜNÜZ REKLAMLAR ALAN SAĞLAYICISININ KONTROLÜNDE OLUP SİTE YÖNETİMİNİN HİÇBİR DENETİMİ YOKTUR. BEĞENMEDİĞİNİZ BİR REKLAM OLURSA SAYFAYI YENİLEMENİZİ TAVSİYE EDER, SAYGILAR SUNARIZ.


EĞER HALA ÜYE DEĞİLSENİZ, BU PENCERENİN HEMEN ALTINDAKİ "KAYIT OL!" BUTONUNA TIKLAYARAK KAYDOLUP SİTEYE YAZI VE RESİM YOLLAYABİLİRSİNİZ...
TÜRKİYE
 
 
YEDİ DEVLET BİR MİLLET
AZERBAYCAN
ERMENİSTAN
En son konular
» www.harmandali58.com
Perş. Mart 24, 2011 4:54 pm tarafından Admin

» 13.11.2010 (Yeni Video)
C.tesi Şub. 26, 2011 11:22 am tarafından Admin

» Kurban etini sebze ile tüketin... (Basından)
Çarş. Kas. 10, 2010 4:26 am tarafından Admin

» Hz. İbrahim ve Kurban
Salı Kas. 09, 2010 5:23 am tarafından Admin

» Süleymaniye bayramda ibadete açılıyor... Darısı Ayasofya'nın başına...
Salı Kas. 09, 2010 5:19 am tarafından Admin

» Harmandalı'da Yol Rezaleti...
Cuma Ekim 15, 2010 12:44 pm tarafından Admin

» Apış-Emrah
Çarş. Ekim 06, 2010 11:24 am tarafından apış

» 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı İptal edildi...
Cuma Eyl. 17, 2010 11:53 am tarafından emrah

» Kur'an-ı Kerim ve Hadislerde Türkler
Ptsi Tem. 12, 2010 5:26 am tarafından 401kafkef

» Tahtyurt
Çarş. Mayıs 26, 2010 4:11 am tarafından Admin

Istatistikler
Toplam 209 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: Elvin78

Kullanıcılarımız toplam 233 mesaj attılar bunda 149 konu

ORUÇ İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Aşağa gitmek

ORUÇ İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Mesaj tarafından gazili_0658 Bir Perş. Ağus. 28, 2008 3:00 pm

“Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Bakara/183).
“Ey iman edenler…”
İman etmekteki ihlâs… Maddi ve manevi olarak yapılan tüm ibadetlerin özüne vakıf olup olmadığının göstergesidir. Yukarıdaki ayette “Ey” seslenişi fazlası ile dikkat gerektiren bir sesleniştir.Çünkü:
“Ey Kullarım!” hitâbındaki Rahmânî iltifâtın ve Rabbânî tebessümün sıcaklığını ruhunda hisseden kâmil bir mü’min, öyle bir îman olgunluğuna ve öyle bir ma’rifet ve muhabbet kuvvetine sâhip bulunur ve ruhu o derece dâimî sürur ve saâdetlere gark olur ki, o olgunluk ve o kuvvetle kâinâta meydan okur.

Bu çağrıyı bu nidayı gereken önem verilmediği, gönülde duyulmadığı sürece, iman kavramında ki eksiklerin ne olduğunu bulmak, onlarda ki yanlışlardan kurtulmak mümkün değildir.

“El HASİB” sıfatına sahip olan Allah c.c. kulun neye iman ettiğini bilmektedir. Gerçek anlamda iman edenlere farz kılınan oruç; İslam’ın beş şartından biri olmakla beraber, nefsin terbiyesi hususunda özen ve itina isteyen bir ibadettir.

Hz. Mevlana’ya göre oruç: “ Hz. Mevlâna’ya göre oruç ibadetlerin en büyüğüdür, insanları miraca götüren buraktir, Kur’an’ın sırrıdır. İnsanların arzuları ve nefisleriyle yaptıkları savaştır; onlara taze can bağışlar, insanların insanlığını olgunlaştırır. Varlıkta yokluğa ulaştırır.”

“Ey iman edenler…”

Gönüllerin Allah aşkı ile yandığı, farzların ve sünnetlerin bidatlerden temizlenerek, gösterişten uzak, itidal içinde, sadece Allah’ın sevgisini kaybetmek korkusu ile yapılan ibadet esas olandır.

“Ey iman edenler…”

Allah c.c. sizin aç kalmanıza ihtiyacı yoktur. Yemek içmek, cinsellik gibi yaşamsal ihtiyaçların giderilmesinde, akıl ile nefis iletişiminde yoğunluk vardır. Nefsin maddesel terbiyesi yanında daha da önemli olan manevi arınmışlığı yakalamak, bedenin neden aç kaldığını, düşünce yolu ile aklı uyarmak, onu gönülden gelen impuslara yönelmesini zorlamak, maneviyatın güçlenmesine yardım eder.

“Ey iman edenler…”

Oruçlu iken sizden beklenen; dil söylemeden önce oruçlu olduğunuzu hatırlamaktır. Gıybet… Riya… Fitne… Fesat… Kötü söz… Yalan… Vb. gibi olumsuz içinde sevginin olmadığı, davranışların terk edilmesidir.

“Ey iman edenler..”

“Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” Ayet.

“Ey iman edenler…”

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” Ayet.

“Ey iman edenler…”NAMAZ KILARKEN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav)UYURKEN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİ OLMAYALIM…


ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN[b]
avatar
gazili_0658
Çalışkan Üye (20+ mesajı var)
Çalışkan Üye (20+ mesajı var)

Erkek
Mesaj Sayısı : 38
Ankara-Etimesgut

İş/Hobiler : Gazi Üniversitesi- Türk dili ve edebiyatı 4.sınıf
Kayıt tarihi : 24/08/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz